Wybierz pytanie, które Cię interesuje:
Jakie są pierwsze oznaki cery naczynkowej? Czy zaczerwienienia twarzy to już powód do zmartwień?
Cechą charakterystyczną skóry naczynkowej jest bardzo mała elastyczność naczynek, które łatwo pękają, powodując między innymi zaczerwienienia. Z czego wynika kruchość naczynek? Przede wszystkim z ich zwiększonej przepuszczalności. Naczynia krwionośne rozszerzają się, ponieważ nie wytrzymują ciśnienia krwi, pozostawiając tym samym ślady w postaci tzw. pajączków (drobnych naczynek, które prześwitują przez naskórek).¹
Zaczerwienienia nie muszą jednoznacznie oznaczać problemów ze skórą naczynkową. Mogą powstać w wyniku podrażnienia skóry w sposób chemiczny czy mechaniczny bądź wynikać z płytkiego unaczynienia (co również wiąże się z koniecznością stosowania odpowiedniej pielęgnacji skóry). Przyczyną zaczerwienienia może być również alergia.
Jak dbać o cerę naczynkową?
Ochrona to podstawa w pielęgnacji cery naczynkowej. Przede wszystkim należy unikać kosmetyków, które mogą wyzwalać lub nasilać wszelkiego rodzaju „zmiany” charakterystyczne dla tego rodzaju skóry. Odpowiednia suplementacja* może pomóc w pielęgnacji cery naczynkowej. Warto zadbać również o prawidłową dietę oraz stosować się do kilku podstawowych zasad.
Czy pękanie naczynek zależy od rodzaju karnacji?
Predyspozycje co do skóry naczynkowej wynikają z wielu czynników, również genetycznych. Prawdą jest, że osoby o jasnej karnacji i włosach, częściej borykają się ze skórą naczynkową, aczkolwiek nie jest wykluczone, że osoba o ciemniejszej karnacji i ciemnych włosach nie będzie miała problemu z pękającymi naczynkami. Może się zdarzyć, że niewielka zmiana temperatury spowoduje u takiej osoby również pęknięcie naczynek.
Duży wpływ mają również takie czynniki jak: stres, nadwrażliwość, nerwowość, wahania temperatury i wiele innych.²
Kto jest narażony na problem pękających naczynek?
Problem ten może pojawić się u osób około 20 roku życia, zmiany zaś zaczynają być widoczne pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Skóra naczynkowa częściej występuje u kobiet, aczkolwiek mężczyźni również borykają się z tą przypadłością. Mechanizm powstawania skóry naczynkowej jest uzależniony od wielu czynników, np.: alergii, zmian hormonalnych, wrodzonej wrażliwości, czy czynników atmosferycznych i genetycznych.¹
Czy solarium może przyczyniać się do pogorszenia kondycji skóry naczynkowej?
Skórę zawsze należy chronić przed promieniowaniem UV stosując kremy z filtrami UVA i UVB. Niestety słońce i solarium nie sprzyja skórze naczynkowej, ponieważ ścianki naczyń ulegają uszkodzeniu pod wpływem promieniowania. Co więcej, ciemna opalenizna znacznie pogarsza stan cery.
Czy można stosować peelingi?
Skóra naczynkowa to skóra wrażliwa, dlatego należy być szczególnie ostrożnym przy wyborze kosmetyków. Należy unikać wszelkich peelingów mechanicznych. Zaleca się stosowanie peelingów enzymatycznych oraz chemicznych. Działanie peelingu enzymatycznego polega na wnikaniu w skórę roślinnych enzymów. Peeling chemiczny zaś zwiększa kondycję skóry poprzez nałożenie mieszaniny kwasów w konkretnym stężeniu.
Jakie kremy należy stosować?
Należy stosować kremy, które wykazują działanie łagodzące, nawilżające, ale również zawierające składniki wzmacniające i uszczelniające naczynka. Warto, aby wybrany krem posiadał składniki o właściwościach poprawiających mikrokrążenie, jak również zmniejszających przekrwienia.
Zwykle poleca się kremy zawierające w składzie substancje łagodzące i kojące (np.: alantoina czy d-panthenol), wyciągi roślinne zawierające flawonoidy, a także witaminę C, B3, B5, K2, niacynę, rutozyd, diosminę, hesperydynę, wyciąg z ruszczyka kolczastego, z arniki górskiej, miłorzębu japońskiego, kasztanowca czy algi morskie.1
Czy powinno się stosować kremy z filtrem UV?
Krem z filtrem UVA/UVB to jedna ze składowych w pielęgnacji cery naczynkowej, to podstawowa ochrona skóry przed słońcem, czy wiatrem.
Czego należy unikać mając skórę naczynkową?
W trosce o cerę naczynkową należy unikać:
- czynników drażniących, na przykład mycia twarzy twardą, chlorowaną wodą;
- gorących kąpieli, wizyt w saunie oraz nagłych zmian temperatury;
- słońca, solarium, niekorzystnych warunków atmosferycznych (wiatr, mróz, wilgoć itp.), klimatyzacji;
- maseczek typu peel-off oraz peelingów ziarnistych;
- gorących napojów, alkoholu, mocnej kawy i herbaty;
- ostro przyprawionych potraw;
- palenia tytoniu;
- sytuacji stresowych.
Jakie zabiegi są przeciwwskazane w pielęgnacji cery naczynkowej?
W pielęgnacji cery naczynkowej nie powinno się stosować zabiegów mechanicznych mogących powodować podrażnienia skóry. Co więcej, cera naczynkowa „nie lubi” dynamicznego masażu. Unikać należy także naświetlenia skóry lampami z czerwonym filtrem, laserów biostymulacyjnych i darsonwalizacji skóry twarzy.
*Nie przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.
Dla zdrowia ważna jest zróżnicowana dieta oraz zdrowy tryb życia.